Комунальна безвихідь. ОСББ, ЖКП, ЖЕК – що буде далі?
Віталій Орлюк
Навчався в НАУ «Острозька Академія» де здобув вищу освіту та отримавдиплом спеціаліста з фінансів підприємств.
Працює в групі компаній «Реноме» на посаді керівника фінансово-економічного відділу.
Член громадської організації «Новий Квасилів».
Одружений, має двох дітей.
E-mail: orluyk@gmail.com
Latest posts by Віталій Орлюк (see all)
- Наша сила – в контролі за владою Квасилова - 09.05.2016
- Комунальна безвихідь. ОСББ, ЖКП, ЖЕК – що буде далі? - 21.02.2016
Ці питання актуальні як ніколи в усіх містах України без виключення. Адже відповідно до статті 9 Закону України від 14.05.2015 р. №417-VІІІ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках» (далі — Закон №417) управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції – об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об’єднань співвласників багатоквартирного будинку).
В свою чергу, пунктом 5 статті 13 Закону №417 передбачено, що у разі, якщо протягом одного року з дати набрання чинності Законом №417, тобто до 1 липня 2016 року, в багатоквартирному будинку не створено ОСББ або самостійно не обрано управителя, його управління буде здійснюватися призначеним на конкурсних засадах управителем.
Призначення буде здійснювати виконавчий орган місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. Відповідно до пункту 4 статті 13 Закону №417, до цього терміну послуги з утримання такого будинку надає суб’єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності Законом №417. Найчастіше – це ЖЕК…..або приватне підприємство, як у Квасилові.
Таким чином, слід до 1 липня 2016 року або створити ОСББ, або обрати управителя самостійно. В іншому разі управитель буде призначений місцевою владою.
На думку переважної більшості аналітиків, більш конструктивним та економічно доцільним буде створення ОСББ, оскільки в цьому разі співвласники матимуть змогу безпосередньо та постійно контролювати обґрунтованість вартості тих чи інших комунальних послуг та їх перелік, а в окремих випадках обирати постачальника послуг, контролювати їх якість, а також самостійно визначати необхідний розмір тих чи інших внесків та здійснювати контроль за їх цільовим використанням.
Скажу із досвіду багатьох жителів будинків, де створені ОСББ: проблеми є, але вони не такі критичні за умови гарного господарника, тому і питання в тому, щоб його знайти і щоб він сам був зацікавлений в якнайкращому і дешевому обслуговувані будинку. Найперше що хвилює особисто мене – утеплення будинку для отримання меншого рахунку за опалення. Щодо Рівного, там є муніципальна програма сталого розвитку, яка передбачає фінансування проектів (наприклад проекту утеплення) коштами мешканців будинку в перший рік лишена 20%, в другий – на 25%, в третій – на 30%. Тобто мешканці платять лише 20% від вартості проекту в перший рік створення ОСББ!
Реальний приклад – утеплення будинку в мікрорайоні Північний. Наразі в середньому утеплення однокімнатної квартири панельного будинку коштує 12 тисяч гривень. З даною програмою це відбувається за 116 гривень в місяць на 2 з половиною роки. Тобто мешканцям будинку розстрочили оплату 30-відсоткового боргу за утеплення ( це 3480 гривень) на два з половиною роки без усіляких відсотків! І це при тому, що платіжка за опалення вже зараз майже вдвічі менша! Причому це вигідно усім: місцевій раді, комуненерго, мешканцям будинку і навіть ЖКП не стоятиме осторонь, адже в нашому селищі вони можуть робити те що й робили, однак тепер їх послуги треба оцінювати з точки зору реальних господарчих, ринкових підходів. І якщо знайдеться хтось, хто якісно і швидко зробить роботу – хай робить! Бо так правильно, це справжній контроль за коштами мешканців!
Тож не будьмо пасивними! Не давайте вирішувати за себе. Громадська організація «Новий Квасилів», яку я представляю, готова допомогти з інформаційними матеріалами, я особисто зацікавлений у створенні ОСББ в будинку №40 по вул. Молодіжній у Квасилові. Давайте створювати ініціативні групи! Важливо зрозуміти: держава не дарма це робить, це змінює наш мозок і підходи до господарювання. Якщо ж усе вирішать за нас, то і наші гроші підуть на вітер.