Квасилів втрачає шанс стати центром об’єднаної територіальної громади
Селище Квасилів Рівненського району згідно чинного перспективного плану формування територій громад Рівненської області визначено як адміністративний центр потенційної Квасилівської селищної об’єднаної територіальної громади (далі – ОТГ).
Так свого часу запропонувала районна робоча група, і з цим погодилась ОДА та облрада. Це означало, що саме навколо Квасилова радили об’єднуватися сусіднім громадам Рівненського району, не зважаючи на сусідство із містом Рівне.
Не буду зараз оцінювати, наскільки така пропозиція відповідала Методиці формування спроможних громад. Хоча, як я розумію, в такому варіанті не було й вагомих історичних передумов. Мабуть, хтось вирішив, що не можна обласному центру забирати села з району. Але не це є темою публікації, тому далі «копати» в цьому напрямку не буду.
Отож, до складу Квасилівської ОТГ мали б увійти 5 громад Рівненського району: власне Квасилівська селищна та Корнинська, Тайкурівська, Городищенська і Білокриницька сільські громади. Така об’єднана громада нараховувала б 21000 мешканців.
Однак, ОТГ чомусь у такому форматі не вийшла. Попри те, що Квасилів пропонував сусідам об’єднатися, села не бажали йти під крило селища. Причин цьому можна знайти багато. Одна з них, мабуть, та, що приміські села доволі багаті за «сільськими мірками» і віддавати важелі впливу ніхто не хотів.
З того, що я спостерігав, влада селища доволі мляво займалася популяризацією об’єднавчих процесів. Рік тому в ефірі телеканалу «Рівне 1» представники селищної ради запевняли, що будуть вести переговори із сусідами, але результату це не дало. Як наслідок, селище втратило шанс стати центром ОТГ.
Адже у 2017 році Корнинська сільська рада разом із Тайкурівською сільрадою розпочали процес утворення окремої ОТГ з центром у селі Корнин, чисельністю понад 7000 осіб. І їм це вдалося. Отримавши позитивні висновки ОДА, у квітні-травні 2018 року на сесіях цих сільрад були прийняті остаточні рішення про об’єднання. Тож новостворена Корнинська сільська ОТГ чекає лише на призначення перших місцевих виборів.
У результаті цих об’єднавчих процесів селище Квасилів опинилось «відрізаним» від решти території потенційної ОТГ, бо межує лише з Корнинською громадою. Таким чином, селище, яке досі за перспективним планом (далі – ПП) визначено як потенційний центр ОТГ, таким вже не стане.
Тепер селище має вибирати до кого приєднуватися: до обласного центру (Рівне) чи сусіднього райцентру (Здолбунів). Звісно є ще варіант загітувати до союзу Богдашівську сільську громаду Здолбунівського району. Але якщо це не вдалося із сусідами з одного району, то навряд чи це вдасться із іншим районом.
Так чи інакше, облдержадміністрації та обласній раді потрібно буде міняти ПП по Рівненському району, адже він не відповідає реаліям.
Мова про те, що громади, які за ПП визначені як центри потенційних ОТГ, не повинні бути «почекунами», які сидять і чекають коли уряд, парламент чи ОДА за них зроблять всю роботу і об’єднають усіх довкола потенційного центру.
Уроки Квасилова
Акцентую на цьому увагу, бо представники багатьох місцевих рад, громади, які за перспективним планом визначені центрами потенційних ОТГ, говорять приблизно таке: «навіщо поспішати, нас Київ об’єднає примусово, і ми будемо центром ОТГ». Саме тут вони роблять велику помилку.
Може скластися ситуація, коли вже не буде з ким об’єднувати, адже за цей час утворяться ОТГ у нових форматах. І тоді ОДА та облраді не залишиться нічого, як прибрати такі нібито перспективні адмінцентри з карти перспективних громад.
У такій ситуації, як Квасилів, на мою думку, можуть опинитись й інші сільські та селищні громади, що визначені як потенційні адмінцентри ОТГ. Мова йде, наприклад, про Здовбицю та Мізоч Здолбунівського району, Оженин Острозького району, Городець та Рафалівку Володимирецького району, Вири та Варковичі Дубенського району, Великі Межиричі Корецького району та інші «нерайцентри».
Тому, якщо в очільників та мешканців таких громад є бажання змінювати своє життя, то це треба починати робити вже. В іншому випадку ваші менші, але ініціативніші сусіди-громади створять власні ОТГ і не залишать вам вільного місця.
Тож моя порада – ініціюйте та популяризуйте об’єднання громад. Якщо не вдається сформувати ОТГ за форматом визначеним перспективним планом, то шукайте інші варіанти. Можливо, навіть погоджуйтесь на об’єднання з іншим адмінцентром. Наразі законодавство дає можливість пробувати різні варіації.
Головне, щоб громади виграли від цього об’єднання. А виграють лиш ті, хто буде ініціативний та послідовний.
Михайло ШЕЛЕП, радник з питань децентралізації Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування
Latest posts by admin (see all)
- На центральній вулиці Квасилова не розминулися дві автівки (+фото) - 21.03.2023
- Помер Анатолій Котовський - 20.03.2023
- У Квасилові ремонтували вуличне освітлення - 20.03.2023