Поліція нагадала квасилівчанам про відповідальність за вчинення домашнього насильства

Громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт до шести місяців, обмеження волі на термін до п’яти років, або позбавлення волі на термін до двох років — така відповідальність для кривдників передбачена у Законі України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», що набере чинності у січні 2019 року.

— Цьогоріч поліцейські Рівненського району склали 316 адміністративних протоколів за статтею 1732 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Вчинення насильства в сім’ї», — повідомляє очільниця сектору превенції Рівненського відділення поліції Марина Іванюк в рамках проведення Всесвітньої акції «16 днів проти ґендерно зумовленого насильства».

Із них 49 осіб притягнули до відповідальності повторно. На профілактичному обліку Рівненського РВП перебуває 285 осіб.

Законом визначене більш широке коло осіб, на яких він поширюється порівняно із Законом України «Про попередження насильства в сім’ї».

Відповідно до Закону буде створено Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Це автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, адаптування, зміни, поновлення, використання, поширення (розповсюдження, реалізації, передачі), знеособлення і знищення визначених цим Законом даних про випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Персональні дані про постраждалу особу зберігаються у Реєстрі протягом трьох років з дня вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі.

З метою посилення запобігання та протидії домашньому насильству силами правоохоронних органів Законом передбачено розширення повноважень Національної поліції України.

До спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належать:

– терміновий заборонний припис стосовно кривдника;

– обмежувальний припис стосовно кривдника;

– взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;

– направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Новий Закон розширює повноваження поліцейських у рамках боротьби із домашнім насильством. Правоохоронці можуть анулювати дозволи на право придбання, зберігання, носіння зброї та боєприпасів їх власникам у разі вчинення ними домашнього насильства, а також вилучати зброю, боєприпаси у порядку, визначеному законодавством.

Окрім того, поліцейські уповноважені проникати до житла особи без вмотивованого рішення суду в невідкладних випадках, пов’язаних із припиненням вчинюваного акту домашнього насильства, у разі безпосередньої небезпеки для життя чи здоров’я постраждалої особи.

Юрист ГО «Центр громадських ініціатив Чайка» Тетяна Мельник пояснює, що нововведення передбачають жорсткіші заходи впливу на кривдників:

— Тепер поліцейський, який прибуватиме на виклик про вчинення домашнього насильства, зможе складати терміновий заборонний припис. Це означатиме, що незалежно від права власності на житло Закон діятиме в інтересах потерпілої сторони. І тепер кривднику потрібно шукати місце, де він перебуватиме на час дії припису.  

Терміновий заборонний припис виноситься строком до 10 діб.

Законом передбачене також винесення судом на підставі заяви потерпілої сторони чи її представника обмежувального припису на строк від одного до шести місяців. Це включає заборону спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, обмеження спілкування з постраждалою дитиною, заборону наближатися на визначену відстань до місця перебування постраждалої особи. Не допускається листування, телефонні переговори з постраждалою особою.

 Тетяна Мельник зауважує, що зміни покликані, перш за все, вдосконалити систему надання державної допомоги та захисту потерпілих від домашнього насильства. Адже, як показує практика, самотужки жертві важко впоратися зі своїм кривдником.

Нині стаття 1732  Кодексу України про адміністративні правопорушення звучить так: «Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування».

Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, — тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Про це повідомляє прес-служба Рівненського районного відділення поліції Рівненського відділу поліції ГУНП в Рівненській області.

1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (ще не оцінили)
Loading...